Mercedes W202 Strona Główna Mercedes W202
Forum w202.pl Klasy C

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Proszę o cierpliwość . Forum musialo zostac przeniesione na inny serwer. Powoli usuwam błędy,

Poprzedni temat «» Następny temat
Fotochrom dla każdego!
Autor Wiadomość
Camel- 
Mercmag.pl


Pomógł: 212 razy
Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 12480
Skąd: Poznań
Wysłany: 31 Maj 2010, 23:03   Fotochrom dla każdego!

WEWNĘTRZNE LUSTERKO FOTOCHROMOWE - TUTORIAL
Lusterko fotochromatyczne
Lusterko fotochrom przed liftem


:arrow: 1. Co to jest lusterko fotochromowe (fotochromatyczne)
Lusterko fotochromatyczne to automatycznie przyciemniane lusterko wewnętrzne, które zapobiega oślepianiu kierowcy przez światła samochodów jadących z tyłu. Zapewnia to duży komfort zwłaszcza podczas jazdy nocą, zwiększa też bezpieczeństwo. Dzięki specjalnej elektrolitycznej warstwie oraz dwóm wbudowanym fotokomórkom, w momencie, gdy światło padające z tyłu może powodować oślepienie, powierzchnia lusterka zaciemnia się. Po chwili lusterko rozjaśnia się. Zawsze odpowiednia widoczność znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa.
Źródło: Leksykon VW

Mówiąc prosciej: od momentu zainstalowania lusterka z funkcją samoprzyciemniania nie musimy "obracać" go by nie raziły nas światła jadących z tyłu.

:arrow: 2. A w Mercedesie W202?
Okazuje się, że wszystko co potrzebne do działania samościemniającego się lusterka to zasilanie +12V oraz masa. Oryginalnie zainstalowane lusterka posiadają także rozpoznawanie biegu wstecznego czy otwarcia drzwi.

:arrow: 3. Rodzaje lusterek
Możemy rozróżnić dwa rodzaje lusterek: z aut z kluczem scyzoryk i z aut z kluczem rybka.

Lusterko z pierwszego przypadku


Oraz lusterko z drugiego przypadku


Pierwsze lusterko posiada dwie kontrolki informujące o stanie w jakim znajduje się moduł IFZ i odbiornik fal podczerwieni - niezbędne dla poprawnego działania kluczyka-scyzoryka w samochodach z lat 01.95 do 06.97. Oryginalnie występowało w W210 w latach 05.95-06.97 (do pojawienia się kluczyka-rybki). Mimo nieoficialnych informacji, że to akcesorium AMG, na rynku wtórnym można spotkać wiele takich lusterek. Występowało tylko w kolorze białym.

Drugie lusterko pochodzi z samochodów wykorzystujących system FBS3 czyli kluczyk-rybkę. Lusterko posiada (nie konieczną) zdolność komunikacji z pokladowymi sterownikami przez CAN, dzięki czemu rozpoznaje bieg wsteczny czy otwarcie drzwi. Do podstawowego działania lusterka wystarczy zasilanie. Występowały wersje białe (W210) oraz czarne (W202; bardzo rzadkie na rynku wtórnym).

:arrow: Instalacja:
:idea: Pojazdy wyprodukowane od 03.93 do 12.94
Dotyczy samochodów sprzed liftu, które posiadają zwykły kluczyk lub scyzoryk.

Potrzebne nam jest lusterko z przypadku drugiego. Odbiornik podczerwieni modułu IFZ nie jest umieszczony w wewnętrznym lusterku wstecznym, a w klamce oraz tylnej klapie. Zastosowanie lusterka bez kontrolek i odbiornika IrDA niezaburza estetyki.

Jedyne co musimy zrobić to przygotować instalację elektryczną. Lusterko posiada wyprowadzenie do oryginalnego podłączenia. Kabel posiada następujące kolory kabli:
brązowy, niebiesko-szary, zielono-różowy, czerwono-różowy,i czarno-różowy.


Obcinamy brązowy i niebiesko-szary.Brązowy to masa, niebiesko-szary +12V.
Podłączamy się gdziekolwiek, gdzie pojawia się zasilanie zależne od stacyjki (np. gdzieś do kostki przedniej lampki sufitowej). Masa według własnego uznania.


:idea: Pojazdy wyprodukowane od 01.95 do 06.97
Dotyczy samochodów sprzed liftu, które posiadają scyzoryk (odbiornik fal w lusterku wstecznym).

Po powyższej lekturze nie trudno się domyślić, że potrzebne jest nam lusterko z pierwszego przypadku. Tu sprawa jest o wiele prostrza. Lusterko jest plug&play. Co prawda nie rozpracowałem jeszcze czy posiada rozpoznawanie biegu wstecznego, ale samo podłączenie czarnej, wielo-pinowej kostki powoduje prawidłowe i fabryczne działanie lusterka. Podłączanie żółtej, trzy-pinowej kostki nie jest koniecznie i można ją zablokować w stopce lusterka.
Czyli: odłączamy stare (czarne) lusterko, podłączamy nowe (białe) lusterko i można się cieszyć fotochromem :)

:idea: Pojazdy wyprodukowane od 06.97
Dotyczy samochodów po lifcie z kluczykiem-rybką.

Wykorzystujemy oryginalne lusterko (przypadek drugi). Instalacja jest równie prosta co w autach straszych. Musimy jedynie się upewnić czy nasza lampka posiada gniazdo dla lusterka fotochromowego.


Jeśli nie, musimy zakupić albo lampkę z W202 z takim gniazdem albo lampkę z W210 (białą). Podłączamy składamy i cieszymi się w pełni działającym lusterkiem fotochromowym. :)

:!: Lampki wewnętrzne sprzed i po lifcie nie są ze sobą zamienne :!:
Lampka po lifcie posiada komunikację CAN z innymi modułami. Poza tym nie pasują wtyczki.

Dzięki jacon, Adaśko, wawairliner i inni :)
_________________
http://mercmag.pl
C200 Sport, odbudowa: Classic, CLK, Sport T, Esprit T, Classic T, E240 Classic, CLK230 Ava, E280 Ava, Sport T V6, E320 Ava, Esprit, CLK MY04, CLK230, E280 Eleg., CLK MY06
 
 
pejot999 
PePe


Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 22
Skąd: Wołomin
Wysłany: 4 Czerwiec 2010, 15:40   Re: Fotochrom dla każdego!

Występowało tylko w kolorze białym.

a ja mam czarne ... Czyli co nie oryginalne?

pepe029.jpg
Plik ściągnięto 619 raz(y) 52,85 KB

_________________
C180 '95 WDB2020181A211012
automat+klima
 
 
zajac491 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 237
Skąd: olsztyn
Wysłany: 4 Czerwiec 2010, 15:58   

pejot999, Ale ty nie masz fotochromu
 
 
 
pejot999 
PePe


Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 22
Skąd: Wołomin
Wysłany: 4 Czerwiec 2010, 17:05   

hmm.. możliwe nie znam się a auto mam od nie dawna. W takim razie to nie rozumiem po czym to stwierdziłeś może właśnie po kolorze obudowy?
Bo moje lusterko jest dokładnie takie samo jak te pierwsze prezentowane wyżej tez z tymi diodami (czerwoną i zieloną) jedynie z zewnątrz różni się kolorem obudowy (moje czarne) nio słabo coś zdjęcie wyszło ze nie widać ..

pozdr :mb:
_________________
C180 '95 WDB2020181A211012
automat+klima
 
 
ralf 


Pomógł: 88 razy
Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 2532
Skąd: Toruń
Wysłany: 4 Czerwiec 2010, 17:14   

pejot999 napisał/a:
W takim razie to nie rozumiem po czym to stwierdziłeś może właśnie po kolorze obudowy?

Camel- napisał/a:
Występowało tylko w kolorze białym.
_________________
»składak
 
 
topol 
Moderator
wiochmen


Pomógł: 40 razy
Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 4027
Skąd: dalej od Warszawy
Wysłany: 4 Czerwiec 2010, 17:43   

Camel- napisał/a:
Drugie lusterko pochodzi z samochodów wykorzystujących system FBS3 czyli kluczyk-rybkę. Lusterko posiada (nie konieczną) zdolność komunikacji z pokladowymi sterownikami przez CAN, dzięki czemu rozpoznaje bieg wsteczny czy otwarcie drzwi. Do podstawowego działania lusterka wystarczy zasilanie. Występowały wersje białe (W210) oraz czarne (W202; bardzo rzadkie na rynku wtórnym).


Występowało także lusterko ze sterowaniem do bramy - takie miałem w Hildzie, choć ściągnięte z USA. Czarne. ;)
_________________
topol
Jeep Grand Cherokee Limited '04 - Wojtek
MB 420 SEC '87 - Greta - w trakcie restauracji...
MB A150 BlueEFFICIENCY '09 - Helga
MB C180 T '98 + LPG AKME - Hilda - Sprzedana....

Ludzie myślą czasem, jak zabić czas, a to czas ich zabija...

Myślisz nad LPG? Zajrzyj http://www.w202.pl/viewtopic.php?t=14956

 
 
 
pejot999 
PePe


Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 22
Skąd: Wołomin
Wysłany: 4 Czerwiec 2010, 18:03   

hmm... czyli mam bardzo rzadkie lusterko... a może całe autko się zaraz okaże ze jest rzadkim okazem hihii .. (żartuje)
No nic będę szukał jeszcze o co kaman z tym lusterkiem a za parę dni jadę na przegląd do ZIBI'ego na chełmżyńską to może coś więcej się dowiem o mojej Celince.
_________________
C180 '95 WDB2020181A211012
automat+klima
 
 
ralf 


Pomógł: 88 razy
Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 2532
Skąd: Toruń
Wysłany: 4 Czerwiec 2010, 19:14   

pejot999 napisał/a:
hmm... czyli mam bardzo rzadkie lusterko...

pejot999, masz zwykłe, czarne lusterko z ręczną regulacją.
Tak, wygląda tak samo jak to białe :wink:
_________________
»składak
 
 
topol 
Moderator
wiochmen


Pomógł: 40 razy
Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 4027
Skąd: dalej od Warszawy
Wysłany: 4 Czerwiec 2010, 19:47   

pejot999, fotochromatyczne lusterko ma "oczko" z przodu (w prawym górnym rogu) i z tyłu (wyraźnie widoczne zagłębienie w obudowie), Twoje jest zwykłe.
_________________
topol
Jeep Grand Cherokee Limited '04 - Wojtek
MB 420 SEC '87 - Greta - w trakcie restauracji...
MB A150 BlueEFFICIENCY '09 - Helga
MB C180 T '98 + LPG AKME - Hilda - Sprzedana....

Ludzie myślą czasem, jak zabić czas, a to czas ich zabija...

Myślisz nad LPG? Zajrzyj http://www.w202.pl/viewtopic.php?t=14956

 
 
 
pejot999 
PePe


Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 22
Skąd: Wołomin
Wysłany: 4 Czerwiec 2010, 20:24   

... Nio i wzięli i mnie ściągnęli na ziemie...
hihiihi a już myślałem :lol

:mb:
_________________
C180 '95 WDB2020181A211012
automat+klima
 
 
Camel- 
Mercmag.pl


Pomógł: 212 razy
Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 12480
Skąd: Poznań
Wysłany: 4 Czerwiec 2010, 21:33   

topol napisał/a:
Występowało także lusterko ze sterowaniem do bramy - takie miałem w Hildzie, choć ściągnięte z USA. Czarne.

USA wszystko tłumaczy ale i tak zazdroszcze tego sterowania bramą (i czarnej obudowy). Ustawiłbym sobie szkolną brame i skończyło by się latanie. Wjeżdzałbym jak panicz :lol: Ale teraz już nie potrzebne :mrgreen:
_________________
http://mercmag.pl
C200 Sport, odbudowa: Classic, CLK, Sport T, Esprit T, Classic T, E240 Classic, CLK230 Ava, E280 Ava, Sport T V6, E320 Ava, Esprit, CLK MY04, CLK230, E280 Eleg., CLK MY06
 
 
Tadeq 


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 27 Lip 2007
Posty: 958
Skąd: RYBNIK
Wysłany: 4 Czerwiec 2010, 21:55   

Ja też kupiłem wczoraj lusterko fotochrom. Jutro zrobię zdjęcie bo jest jeszcze inne niż te, które pokazałeś. Trochę szkoda że ma rysy na środku ( nie wiecie czy można coś z tym zrobić żeby były mniej widoczne?) ale i tak mi się podoba. Kostka też jest inna. Jeszcze nie miałem czasu podłączyć zasilania ale powiem wam, że już widzę różnicę w porównaniu ze zwykłym lusterkiem bo nie występują tutaj niepotrzebne odbicia. Wszystko ładnie widać (tylko te rysy...), wyraźniej niż w zwykłym.
_________________
MB C180 '94 Esprit Manual /Sequent LPG/
WDB2020181AXXXXXX Moja EX Gwiazda
***SPRZEDAM CZĘŚCI***
 
 
Camel- 
Mercmag.pl


Pomógł: 212 razy
Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 12480
Skąd: Poznań
Wysłany: 4 Czerwiec 2010, 22:46   

Tadeq, wrzuć foty. Zastanawiałeś się czy to w ogóle zamontujesz do podsufitki? :P
_________________
http://mercmag.pl
C200 Sport, odbudowa: Classic, CLK, Sport T, Esprit T, Classic T, E240 Classic, CLK230 Ava, E280 Ava, Sport T V6, E320 Ava, Esprit, CLK MY04, CLK230, E280 Eleg., CLK MY06
 
 
Tadeq 


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 27 Lip 2007
Posty: 958
Skąd: RYBNIK
Wysłany: 4 Czerwiec 2010, 23:03   

To jest oryginał z rocznika 94. Czarne, bardzo fajne. Zamontowane już jest ale bez zasilania. Jutro wrzucę fotencję.
_________________
MB C180 '94 Esprit Manual /Sequent LPG/
WDB2020181AXXXXXX Moja EX Gwiazda
***SPRZEDAM CZĘŚCI***
 
 
topol 
Moderator
wiochmen


Pomógł: 40 razy
Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 4027
Skąd: dalej od Warszawy
Wysłany: 4 Czerwiec 2010, 23:15   

Camel- napisał/a:
topol napisał/a:
Występowało także lusterko ze sterowaniem do bramy - takie miałem w Hildzie, choć ściągnięte z USA. Czarne.

USA wszystko tłumaczy ale i tak zazdroszcze tego sterowania bramą (i czarnej obudowy). Ustawiłbym sobie szkolną brame i skończyło by się latanie. Wjeżdzałbym jak panicz :lol: Ale teraz już nie potrzebne :mrgreen:

Potrzebny jest oryginalny pilot ;)
_________________
topol
Jeep Grand Cherokee Limited '04 - Wojtek
MB 420 SEC '87 - Greta - w trakcie restauracji...
MB A150 BlueEFFICIENCY '09 - Helga
MB C180 T '98 + LPG AKME - Hilda - Sprzedana....

Ludzie myślą czasem, jak zabić czas, a to czas ich zabija...

Myślisz nad LPG? Zajrzyj http://www.w202.pl/viewtopic.php?t=14956

 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,24 sekundy. Zapytań do SQL: 12