Mercedes W202 Strona Główna Mercedes W202
Forum w202.pl Klasy C

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Proszę o cierpliwość . Forum musialo zostac przeniesione na inny serwer. Powoli usuwam błędy,

Poprzedni temat «» Następny temat
ilość wentylatorów pytanie?
Autor Wiadomość
sebawo 

Dołączył: 19 Lip 2016
Posty: 6
Skąd: Ruda
Wysłany: 20 Lipiec 2016, 20:02   

panowie, nie zawracałbym głowy na forum gdybym nie sprawdził kilku podstawowych rzeczy :)
Wisko sprawne.
Wentylatory sprawne, na krótko odpalają, jak zwieram odpowiednie kable we wtyczce poniżej, to też działają (zasilający z aux1 lub aux2)


Z opisu wynika, że jest jeden przewód sterujący, na którym powinno się pojawiać napięcie 0-10V.
Nie pojawia się. Ani po nagrzaniu (cały czas 0,03V) ani po odpięciu wtyczki czujnika temperatury (4pin). Przy włączonej klimie też co najmniej jeden powinien się włączać a się nie włącza.

Żadnej innej filozofii tam nie ma. Pytanie skąd idzie ten sygnałowy (brązowo-biały)? Szukam obecnie po schematach, ale z ruskim słabo ;)
 
 
ralf 


Pomógł: 88 razy
Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 2532
Skąd: Toruń
Wysłany: 20 Lipiec 2016, 22:08   

sebawo napisał/a:
panowie, nie zawracałbym głowy na forum gdybym nie sprawdził kilku podstawowych rzeczy

To następnym razem nie zapomnij o tym wspomnieć :) postaw się w naszej sytuacji. Skoro pominąłeś kilka podstawowych faktów zakładamy, że nie sprawdzałeś...
sebawo napisał/a:
Pytanie skąd idzie ten sygnałowy (brązowo-biały)?


Ten z pinu nr 5?
Panel sterowania złącze nr 2 pin 16
_________________
»składak
 
 
sebawo 

Dołączył: 19 Lip 2016
Posty: 6
Skąd: Ruda
Wysłany: 20 Lipiec 2016, 22:27   

ralf napisał/a:

To następnym razem nie zapomnij o tym wspomnieć :) postaw się w naszej sytuacji. Skoro pominąłeś kilka podstawowych faktów zakładamy, że nie sprawdzałeś...


Jasne, zapamiętam ;)

ralf napisał/a:

Ten z pinu nr 5?
Panel sterowania złącze nr 2 pin 16


Ha, czy to jest ten panel sterowania nawiewami/klimą we wnętrzu? Jakbyś wrzucił jakiś poglądowy schemat/obrazek to byłbym po stokroć wdzięczny :D

Jedna rzecz mnie jeszcze zastanawia, mam 2 takie moduły, oba próbowałem sprawdzić 'na stole' tzn +12 z zasilacza, minus z zasilacza i testowo +5V z zasilacza. Powinno się pokazać jakieś napięcie na pinie 2 i 3? To są te wychodzące do wentylatorów. Nic nie drgnęło. Czyli mam przypadek, że ani nie mam sygnału dochodzącego do modułu ani sam moduł nie jest sprawny.
 
 
ralf 


Pomógł: 88 razy
Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 2532
Skąd: Toruń
Wysłany: 20 Lipiec 2016, 23:21   

sebawo napisał/a:
Ha, czy to jest ten panel sterowania nawiewami/klimą we wnętrzu?

Tak
sebawo napisał/a:
Nic nie drgnęło

Oczywiście sprawdzałeś ciągłość przewodów z pinów 2 i 3?
Oraz masę na wtyczkach do wentylatorów?
Pin 1-przewód idący do bezpiecznika nr 29 30A?
Schemat jasne, czemu nie, podaj namiary, prześlę plik i namiary na program bo prtsc nie będzie czytelny
EDIT:
sebawo napisał/a:
ani po odpięciu wtyczki czujnika temperatury (4pin).

pod 4 jest masa. W tym module nie ma połączenia z czujnikiem temperatury
_________________
»składak
 
 
sebawo 

Dołączył: 19 Lip 2016
Posty: 6
Skąd: Ruda
Wysłany: 21 Lipiec 2016, 08:40   

ralf napisał/a:
Oczywiście sprawdzałeś ciągłość przewodów z pinów 2 i 3?


tak, ciągłość jest

ralf napisał/a:
Oraz masę na wtyczkach do wentylatorów?


masa na wentylatorach jest

ralf napisał/a:
Pin 1-przewód idący do bezpiecznika nr 29 30A?


na pinie 1 mam 12V, jak zwieram pin1 z pin2 we wtyczce to załącza się jeden wentyl, a jak pin1 z pin3 to załącza się drugi.

ralf napisał/a:
Schemat jasne, czemu nie, podaj namiary, prześlę plik i namiary na program bo prtsc nie będzie czytelny


bowman1[at]o2.pl :D

ralf napisał/a:
pod 4 jest masa. W tym module nie ma połączenia z czujnikiem temperatury


tak tak, źle napisałem, chodziło mi o to, że czujnik temperatury mam 4-ro pinowy i wg wszelkich opisów po wyciągnięciu wtyczki wentyle powinny kręcić na max, nawet na zimno.

Dzięki serdeczne kolego, Twoja pomoc jest nieoceniona, dzisiaj spróbuję sprawdzić ten przewód sterujący.
 
 
ralf 


Pomógł: 88 razy
Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 2532
Skąd: Toruń
Wysłany: 21 Lipiec 2016, 09:13   

sebawo napisał/a:
wg wszelkich opisów po wyciągnięciu wtyczki wentyle powinny kręcić na max, nawet na zimno.

Pytanie, czy brak sygnału z panelu sterowania też powinien skutkować awaryjnym uruchomieniem wentylatorów czy jednak komunikacja pomiędzy modułem a panelem jest wymagana? Schematy postaram się podesłać wieczorem :wink:
_________________
»składak
 
 
Daniel 
Dociekliwy

Pomógł: 50 razy
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 4110
Skąd: Tczew
Wysłany: 21 Lipiec 2016, 09:36   

ralf napisał/a:
czy jednak komunikacja pomiędzy modułem a panelem jest wymagana?



Aby wentylatory mogły zacząć pracować (z powodów różnych) z maksymalną wydajnością, to muszą dostać sygnał - więc ta część instalacji (zasilającej i sterującej) wentylatorami musi być sprawna.
_________________
S202 OM611 75kW
WDB2021941F870839


"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." S.Lem
 
 
wiskontii 


Pomógł: 602 razy
Dołączył: 02 Lis 2010
Posty: 6369
Skąd: Gdynia
Wysłany: 21 Lipiec 2016, 10:42   

Nie mówiąc już ze musi być czynnik---i kompresor sprawny i szczelny skraplacz
_________________
Elegance 94 benzyna automat C180
WDB2020181A225570 SPRZEDANY
W202 2.2 D 96r automat
WDB2021211A384252 Sprzedany
W202 2,2D 96r. automat 5stpopniowy kombi CLASSIC
WDB2021821F518660
 
 
ralf 


Pomógł: 88 razy
Dołączył: 05 Paź 2007
Posty: 2532
Skąd: Toruń
Wysłany: 21 Lipiec 2016, 11:21   

Daniel napisał/a:
ralf napisał/a:
czy jednak komunikacja pomiędzy modułem a panelem jest wymagana?



Aby wentylatory mogły zacząć pracować (z powodów różnych) z maksymalną wydajnością, to muszą dostać sygnał - więc ta część instalacji (zasilającej i sterującej) wentylatorami musi być sprawna.

Ale jeśli po odpięciu czujnika wentylatory odpalają i chodzą on stop to analogicznie przy odlaczeniu panelu też powinny awaryjnie odpalić :idea:


wiskontii napisał/a:
Nie mówiąc już ze musi być czynnik---i kompresor sprawny i szczelny skraplacz

Z jakiej racji? Przy pustym układzie wentylatory odpalają gdy płyn w układzie chłodzenia przekracza określoną wartość, fakt potwierdzony, do tego wałkowany w temacie i na forum więc nie mieszaj :wink:
_________________
»składak
 
 
sebawo 

Dołączył: 19 Lip 2016
Posty: 6
Skąd: Ruda
Wysłany: 21 Lipiec 2016, 12:04   

ralf napisał/a:
Pytanie, czy brak sygnału z panelu sterowania też powinien skutkować awaryjnym uruchomieniem wentylatorów czy jednak komunikacja pomiędzy modułem a panelem jest wymagana? Schematy postaram się podesłać wieczorem


brak sygnału może tak, ale ja widzę na pinie sygnałowym napięcie rzędu 30-40mV, pytanie czy to nie błąd pomiarowy :) nie ma nigdzie schematów samego modułu, żeby sprawdzić jak on się zachowuje przy określonym sygnale (zwarcie do masy, przerwa w obwodzie, niskie napięcie, wysokie napięcie)

Daniel napisał/a:
Aby wentylatory mogły zacząć pracować (z powodów różnych) z maksymalną wydajnością, to muszą dostać sygnał - więc ta część instalacji (zasilającej i sterującej) wentylatorami musi być sprawna.


no właśnie, sygnał powinien być tak czy owak, ale jak go nie ma ani po zagrzaniu ani po odpięciu czujnika temperatury, to 'po nitce do kłębka' trzeb iść dalej, jak pisał ralf, do panelu sterującego. W nim mogę sprawdzić ciągłość przewodu panel <-> moduł. Pytanie co dalej, czy to panel mu wysyła sygnał czy idzie on z komputera (ecu) czy skąd :) skomplikowane toto :P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,162 sekundy. Zapytań do SQL: 10