Mercedes W202 Strona Główna Mercedes W202
Forum w202.pl Klasy C

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Proszę o cierpliwość . Forum musialo zostac przeniesione na inny serwer. Powoli usuwam błędy,

Poprzedni temat «» Następny temat
Zawór EGR, czy poprawnie działa
Autor Wiadomość
Alexander 
c 280 lpg

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 17 Maj 2013
Posty: 174
Skąd: Warszawa
Wysłany: 30 Marzec 2014, 20:06   

to jest normalny widok. do egr sa wprowadzane spaliny z wydechu. z czasem taki wegiel w dolocie nikogo nie dziwi. oczywiscie mozna to od czasu do czasu umyc preparatem do egr,,, pozdrawiam
 
 
zbyszek034 

Dołączył: 26 Kwi 2011
Posty: 2
Skąd: częstochowa
Wysłany: 25 Lipiec 2014, 19:24   

Witam
Wszyscy piszecie o egr, a ktoś sprawdził, czy kanał doprowadzający spaliny jest szczelny? tu na jednym z filmów, pokazana była praca przepustnicy egra, a w tle widać kanał doprowadzający spaliny, na którym widać wyraźne brunatne plamy, to świadczy, że kolektor jest nieszczelny. Najlepszym sposobem by sprawdzić czy jest szczelne, to polanie wodą i dodaniu gazu, jak będą bąbelki to kolektor do wymiany. Ja tak miałem, efektem nieszczelności kolektora jest problem ruszenia z miejsca bez dodawania gazu, po prostu trzeba dodać gazu by nie zgasł.
Po wymianie kolektora, można ruszać pod górkę, puszczając lekko sprzęgło, nie dodając gazu, samochód jedzie.
 
 
osiniho1123 
Miet98

Dołączył: 12 Wrz 2018
Posty: 6
Skąd: Opole
  Wysłany: 16 Wrzesień 2018, 11:39   Pukanie przy kolektorze ssący 2.2 CDI

Witam wszystkich,
Moj W202 jeździ w trybie awaryjnym i po podłączeniu do komputera wyświetla błąd P1408 - EGR. Czasem jak włącze auto to działa ok i po czasie znowu wchodzi w ten tryb awaryjny i kręci się do 3000 obr.

Zauważyłem że przepustnica na EGR nie działa, podczas dodawania gazu a powinna się zamykać więc wymieniłem EGR ale widzę że mam też problem z regulacją wysokością świateł więc może być problem z podciśnieniem.
Jak sprawdzałem przewody te z EGR, turbiny i zaworu podciśnienia z kolektora dolotowego to były wyglądały ok. Jak podłączyłem bezpośrednio ten elektropneumatyczny zawór z EGR do pompy LUCAS to przepustnica działała ale jak wpiąłem obieg turbiny i zawór podciśnienia z klapek na kolektorze ssącym to słyszałem "pukanie" właśnie przy tym kolektorze.

Czy to może być powodem że te klapki tam się zawieszają i dlaczego po ponownym włączeniu samochód potrafi jechać dobrze przez jakiś czas ?
Pozdrawiam!
_________________
W202 Esprit 1998
2.2 CDI
WDB2O21331F748879
 
 
badmojo 


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 03 Sie 2009
Posty: 1076
Skąd: Łódź
Wysłany: 16 Wrzesień 2018, 21:23   

Masz na 100% problem z nieszczelnością w układzie podciśnienia.
Nie wiem gdzie co podłączyłeś, bo straszny chaos w Twojej wypowiedzi. Pompy LUKAS też w CDI nie ma.
W kolektorze zbiera się nagar i blokuje klapki.
Jedzie dobrze dopóki komputer nie dostanie informacji o nieszczelności.
Prawdopodobne nieszczelności: przewody podciśnienia, elektrozaworki, EGR lub siłownik klapki EGRu
_________________
C220 CDI/99 Elegance Selection
(Kombi)(Tiptronic 722.6) Chip-150PS
WDB2021931F931685
 
 
osiniho1123 
Miet98

Dołączył: 12 Wrz 2018
Posty: 6
Skąd: Opole
Wysłany: 17 Wrzesień 2018, 12:18   

Dziś wymienię sobie przewody pneumatyczne na nowe to zobaczę.

Ten kolektor ssący też wykręcę i wyczyszczę bo wydaje mi się że też nie działa prawidłowo, pewnie jest tam uszczelka którą muszę mieć na zmianę, coś jeszcze może mnie tam zaskoczyć ?

A tak w formie sprostowania to:

Chciałem się dowiedzieć dlaczego nie działa mi przepustnica na EGR.

1) zamieniłem miejscami te zaworki sterujące przy turbinie i EGR - żadnej poprawy
2) podpiąłem przewodem tylko ten zaworek od sterowania EGR do pompy która wytwarza podciśnienie i podczas gazowania działał.
3) po wszystkim wpiąłem resztę elementów do tej pompy i przepustnica przestała działać i usłyszałem to PUKANIE przy kolektorze ssącym.
4) odgrzebałem te białe cienkie przewody pneumatyczne i je sprawdzałem.
_________________
W202 Esprit 1998
2.2 CDI
WDB2O21331F748879
 
 
Krzysiek87 

Dołączył: 01 Paź 2008
Posty: 145
Skąd: Warszawa
Wysłany: 16 Listopad 2018, 19:03   

Panowie, miałem objaw, że raz na jakiś czas autem telepnęło na obrotach i z rury poszła zwiększona ilość dymu (głównie stojąc na D na średnio dogrzanym silniku). Wczoraj pojechałem do serwisu i Jan odpiął mi jakiś wężyk. Wygląda to tak:



Odpięty wężyk widać po prawej. Czy dobrze myślę, że mam teraz odpięty EGR :? :?: Po tej "operacji" silnik pracuje równiutko i mam wrażenie, że jest nieco dynamiczniejszy. Mowa o 2.2 CDI 2000 rok. Czy to może czymś skutkować :?: Niedługo lecę do Zakopanego, a nie jestem miłośnikiem spokojnej jazdy i lekkiej nogi :P
 
 
badmojo 


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 03 Sie 2009
Posty: 1076
Skąd: Łódź
Wysłany: 23 Listopad 2018, 20:47   

Krzysiek87, Odciął Ci tylko klapkę na dolocie. EGR dalej wpuszcza spaliny do dolotu
_________________
C220 CDI/99 Elegance Selection
(Kombi)(Tiptronic 722.6) Chip-150PS
WDB2021931F931685
 
 
kubus838 

Pomógł: 52 razy
Dołączył: 11 Lis 2014
Posty: 1256
Skąd: Polska
Wysłany: 23 Listopad 2018, 22:00   

Krzysiek87 napisał/a:
Panowie, miałem objaw, że raz na jakiś czas autem telepnęło na obrotach i z rury poszła zwiększona ilość dymu (głównie stojąc na D na średnio dogrzanym silniku). Wczoraj pojechałem do serwisu i Jan odpiął mi jakiś wężyk. Wygląda to tak:

[url=https://images90.fotosik.pl/75/733b38d9707e7c35med.jpg]Obrazek[/URL]

Odpięty wężyk widać po prawej. Czy dobrze myślę, że mam teraz odpięty EGR :? :?: Po tej "operacji" silnik pracuje równiutko i mam wrażenie, że jest nieco dynamiczniejszy. Mowa o 2.2 CDI 2000 rok. Czy to może czymś skutkować :?: Niedługo lecę do Zakopanego, a nie jestem miłośnikiem spokojnej jazdy i lekkiej nogi :P


Witam
To ja Ci proponuje abyś ten "wężyk" podłączył tak jak był. Nie na tym polega omijanie egr nawet w cdi.

Zmień mechanika - ten Cię oszukuje!!!!

robert
_________________
C220 CDI Esprit 2000 Rok kombi - WDB2021931F962917
 
 
badmojo 


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 03 Sie 2009
Posty: 1076
Skąd: Łódź
Wysłany: 24 Listopad 2018, 19:43   

kubus838, bez histerii. Klapka nie domyka mu powietrza w dolocie i dlatego przestał się dusić, więc jak coś mu tam fiksuje (najczęściej elektrozaworek sterujący podciśnieniem), to jest to jakieś wyjście.
Pełne odcięcie EGRu, to zaślepienie też tego drugiego kanału trójnika.
Krzysiek87, Możesz jeszcze zdjąć rurę gumową dolotu i sprawdzić czy klapka i EGR nie są zasyfione nagarem.
_________________
C220 CDI/99 Elegance Selection
(Kombi)(Tiptronic 722.6) Chip-150PS
WDB2021931F931685
 
 
kubus838 

Pomógł: 52 razy
Dołączył: 11 Lis 2014
Posty: 1256
Skąd: Polska
Wysłany: 24 Listopad 2018, 23:38   

badmojo napisał/a:
kubus838, bez histerii. Klapka nie domyka mu powietrza w dolocie i dlatego przestał się dusić, więc jak coś mu tam fiksuje (najczęściej elektrozaworek sterujący podciśnieniem), to jest to jakieś wyjście..


Nie wiem czy masz racje ale wiele z tego się potwierdza - nawet w moim przypadku. Tylko czy to jest jedna klapka? A może ten zaworek/reduktor/inne badziewie które steruje tymi klapkami? Chodzi mi o ten "patent" który jest przykręcony od spodu kolektora i powoduje odchylanie klapek - lub powietrzny przewód sterujący.

badmojo napisał/a:

Pełne odcięcie EGRu, to zaślepienie też tego drugiego kanału trójnika.
Krzysiek87, Możesz jeszcze zdjąć rurę gumową dolotu i sprawdzić czy klapka i EGR nie są zasyfione nagarem.


Trzeba zrobić tak aby egr działał tylko nie wpuszczał spalin do kolektora SSĄCEGO.
A jak zobaczy klapki jeżeli zdejmie rurę dolotową do kolektora. Co najwyżej zobaczy taki talerzyk który będzie "chodził" na ośce egr.

robert
_________________
C220 CDI Esprit 2000 Rok kombi - WDB2021931F962917
 
 
badmojo 


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 03 Sie 2009
Posty: 1076
Skąd: Łódź
Wysłany: 26 Listopad 2018, 21:24   

kubus838Tak chodziło o kolektor ssący... Moje przejęzyczenie.
I jest klapka ("przepustnica") na wejściu do kolektora ssącego i 4 klapki na wyjściu z kolektora dolotowego. Tą pierwszą i EGRem steruje elektrozaworek podciśnieniowy znajdujący się przy chłodnicach (bliźniaczy z drugiej strony steruje turbiną). A tymi 4 na dolocie steruje oddzielny elektrozaworek podciśnieniowy znajdujący się na grodzi.
Ta klapka na ssącym przymyka dolot powietrza wtedy kiedy EGR wpuszcza spaliny do ssącego, by czujnik ciśnienia powietrza nie "zgłupiał".
I dlatego powinno się zaślepić oba wyjścia na tym gumowym trójniku.
_________________
C220 CDI/99 Elegance Selection
(Kombi)(Tiptronic 722.6) Chip-150PS
WDB2021931F931685
 
 
kubus838 

Pomógł: 52 razy
Dołączył: 11 Lis 2014
Posty: 1256
Skąd: Polska
Wysłany: 26 Listopad 2018, 22:45   

badmojo napisał/a:
kubus838Tak chodziło o kolektor ssący... Moje przejęzyczenie.


Nic się nie stało

badmojo napisał/a:

I jest klapka ("przepustnica") na wejściu do kolektora ssącego
i 4 klapki na wyjściu z kolektora dolotowego.


Dokładnie tak jest

badmojo napisał/a:

Tą pierwszą i EGRem steruje elektrozaworek podciśnieniowy znajdujący się przy chłodnicach (bliźniaczy z drugiej strony steruje turbiną).


Jak już to elekrozaworek od sterowania egr u mnie jest na nadkolu. Do turbiny jest kolejny.

badmojo napisał/a:

A tymi 4 na dolocie steruje oddzielny elektrozaworek podciśnieniowy znajdujący się na grodzi.


Masz racje ale nie do końca. Od tego elektrozaworku zamocowany na grodzi bądź tak jak w moim przypadku na nadkolu z trójnika odchodzi jeden przewód który idzie wprost do siłowniczka który jest zamocowany od spodu kolektora dolotowego. I to on ulega uszkodzeniu w wskutek zatarcia samych klapek w kolektorze.

badmojo napisał/a:

Ta klapka na ssącym przymyka dolot powietrza wtedy kiedy EGR wpuszcza spaliny do ssącego, by czujnik ciśnienia powietrza nie "zgłupiał".


Dokładnie tak.

badmojo napisał/a:

I dlatego powinno się zaślepić oba wyjścia na tym gumowym trójniku.


Jak już to należy zaślepić jedną "dziurkę" tą mniejszą czyli dopływ spalin do egr - tę w kolektorze dolotowym. Ta druga większa powinna być otwarta aby czyste powietrze dochodziło do kolektora ssącego i aby czujnik powietrza nie "zarejestrował" braku przepływu powietrza. A te pierwszą "klapkę" czyli coś co przypomina przepustnice należy zdemontować. Czyli należy odkręcić dwie śruby i ją wyjąc z osi.

robert
_________________
C220 CDI Esprit 2000 Rok kombi - WDB2021931F962917
 
 
badmojo 


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 03 Sie 2009
Posty: 1076
Skąd: Łódź
Wysłany: 27 Listopad 2018, 14:16   

kubus838, Niczego nie trzeba demontować. Jak odepniesz sterowanie podciśnieniem od EGR (to EGR się nie otworzy i nie wpuści spalin do ssącego). Jak odepniesz sterowanie siłowniczka "przepustnicy", to ona pozostanie cały czas otwarta i powietrze swobodnie sobie będzie leciało do ssącego.
A klapki w dolocie nie są od wpuszczania spalin (tym reguluje EGR), tylko do otwierania i zamykania wirowego dolotu powietrza. I są to tzw. klapy wirowe.
https://www.auto-swiat.pl...k-sobie/yb20d8z
_________________
C220 CDI/99 Elegance Selection
(Kombi)(Tiptronic 722.6) Chip-150PS
WDB2021931F931685
 
 
kubus838 

Pomógł: 52 razy
Dołączył: 11 Lis 2014
Posty: 1256
Skąd: Polska
Wysłany: 27 Listopad 2018, 15:13   

badmojo fajnie to jest opisane w tym artykule. Tylko, ze jeżeli klapki zakleja się w pozycji zamkniętej to do komory spalania dostaje się tylko połowa powietrza, a co za tym idzie silnik dymi. Jeżeli odepniesz przewód podciśnienia to siłownik egr nie będzie poruszał i tu jest już "punkt zaczepny" na przeglądzie. A jak to przepisy mówią "co jest zainstalowane to musi działać" - czy jakoś tak. W moim sposobie egr nie wpuszcza spalin do kolektora a jednocześnie siłownik działa. Czyli nie ma się do czego przyczepić

robert
_________________
C220 CDI Esprit 2000 Rok kombi - WDB2021931F962917
 
 
Dandiee 
Gwiazda


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 22 Wrz 2014
Posty: 1157
Skąd: Głogów
Wysłany: 27 Listopad 2018, 20:54   

Ja muszę zamontować kolektor który dostałem od Mariusza... wywalone klapy, zaślepione ;)
_________________
Moja Celina CDI

Jakieś pytania? - pisz na PW

WDB2021331A737483
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,124 sekundy. Zapytań do SQL: 10