Mercedes W202 Strona Główna Mercedes W202
Forum w202.pl Klasy C

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Proszę o cierpliwość . Forum musialo zostac przeniesione na inny serwer. Powoli usuwam błędy,

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Kowal
21 Luty 2010, 18:05
renowacja tapicerki skórzanej
Autor Wiadomość
-=RAFAL=- 

Dołączył: 14 Lut 2010
Posty: 15
Skąd: Piastów
Wysłany: 20 Luty 2010, 21:14   renowacja tapicerki skórzanej

kilku z was pytało się mnie na PW o zabieg renowacji skórzanej tapicerki bo pisałem o tym w moim poprzednim poradniku co do lakieru a więc postanowiłem wszystko umieścić na forum żeby każdy z was mógł się na spokojnie zapoznać.

tak jak w poprzednim poradniku tak i w tym będzie sporo fotek i sporo txtu a więc temat raczej dla wytrwałych. ten poradnik jest mojego autorstwa i wszystko co w nim opisane i pokazane jest na podstawie moich spostrzeżeń i doświadczeń. zapewne znajdzie się ktoś kto ma inny może lepszy sposób.

tapicerka będzie malowana przy pomocy farby firmy RENOSKÓR. farba ta jest używana przez tapicerów do odnawiana mebli jak i kurtek i butów skórzanych. farba jest bardzo trwała i jeśli wszystko jest dobrze zrobione to nie ma szans na jakie kol wiek niespodzianki. ja u siebie mam tapicerkę malowaną ok roku temu i dzień w dzień używam auta i nie ma żadnych przetarć, farba się nie starła. moja tapicerka była bardzo zniszczona a dodatkowo była koloru grafitowego i nie pasowała mi do reszty auta (tapicerkę do bory wsadziłem od audi s3).

najpierw zacznę od malowania a potem opiszę jak pozbyć się pęknięć, powinno robić się to w odwrotnej kolejności ale z wielu powodów nie mogłem tego tak zrobić.

pewnie ktoś zapyta czy skórę się maluje a więc jak najbardziej się maluje. to co się widzi na skórzanych tapicerkach to nic innego jak farba przecież nie ma na świecie kolorowych świń np. czerwona czy niebieska. w oryginale farba na skórę nakładana jest maszynowo w prasie w dużej temperaturze a wszelkiego rodzaju renowacja to nic innego jak malowanie albo ręczne albo pistoletem identyczną farbą. farba ta po wyschnięciu robi się elastyczna i podczas schnięcia wchodzi w reakcję z oryginalną farbą tworząc całość.
tu możecie zobaczyć fotki jak wyglądają tapicerki po ponownym malowaniu
http://lederzentrum.pl/co...zoom/Itemid,68/
warto jeszcze tu zerknąć ładnie widać na przykładzie zielonej tapicerki samochodowej jak to się odbywa
http://sklep.lederzentrum...ts_id=41&fID=01

oto fotka farbry, można ją kupić na allegro. sprzedawana jest zazwyczaj w małych opakowaniach ale koleś może sprzedać dowolną ilość). na fotele i kanapę zużywa się ok 0,5L , wystarczy to do nałożenia trzech niezbyt obfitych warstw


tak wyglądały fotele przed malowaniem



tu jest kilka fotek z przygotowań do lakierowania i z samego lakierowania skóry (skóra się świeci bo wszystko było mokre). na trzy warstwy polakierowałem całą tapicerkę, na moje oko tapicerka odmłodniała o jakieś 10lat.
cała tapicerka została polakierowana przy pomocy pistoletu po to żeby farba była rozmieszczona równomiernie a na tapicerce nie było żadnych smug. przed lakierowanie cała tapicerka została delikatnie przetarta papierkiem ściernym wodnym 400 w bardziej zniszczonych miejscach po to żeby wygładzić nierówności i popękania. następnie wszystko było przemyte bardzo dokładnie acetonem a na koniec rozcieńczona farba acetonem została naniesiona na skórę. dodatkowo papierową taśmą zabezpieczyłem wszelkiego rodzaju plastiki i inne elementy których nie chciałem malować.










czy się opłacało i jak wyszło to samo porównajcie. dodam że na żywo wyszło o niebo lepiej niż na fotkach............ 70% pęknięć i przetarć zniknęło a więc jak na renowację garażową przy nakładzie 50złoty za farbę to wyszło naprawdę extra. dało by radę pozbyć się 99% skaz ale musiał bym na to poświęcić jeszcze kilka dni a niestety auto jeździ dzień w dzień. w dalszej części pokaże o co chodzi z pozbywaniem się pęknięć.



a tu trochę więcej fotek ukończonej tapicerki







można oczywiście przemalowywać kolory ale działa to tylko w jedną stronę czyli zmiana z jaśniejszego na ciemniejszy. ciężko jest np przemalować czarną skórę na kremowo. na poniższych fotkach widać jak malowana była tapicerka kolegi od vw corrado. fotki kiepskie bo robione telefonem a w rzeczywistości pomalowana tapicerka jest czarna tak samo jak moja (na fotkach ma poświatę zielonkawą).





a teraz opiszę i pokażę jak pozbyć się popękań na tapicerce
jeden fotel można zreanimować w taki sposób kosztem ok 100złoty no i ok 2 dni pracy (jeden dzień wypełnianie, drugi malowanie)
co nam będzie potrzeba:
-płynna skóra
-aceton
-szmatka
-papier ścierny 400
-farba (ja używam renoskóra)
-jakaś mała szpachelka (np czubek noża)
-pistolet do malowania lub gąbka (do nakładania renoskóra)

a teraz opiszę jak to działa a resztę zobaczycie na zdjęciach:
na wstępie bierzemy szmatkę i aceton i przemywamy bardzo dokładnie powierzchnię którą będziemy rekonstruować (należy pamiętać żeby nie trzeć za mocno bo zmyje się oryginalną farbę). w przypadku nakładania na skórę wszelkiego rodzaju mleczek i oliwek - czynność zmywania acetonem powtórzyć ponownie. potem nakładamy na pęknięcia płynną skórę i szpachelką (np nożem) wyrównujemy - tak jak byśmy szpachlowali auto. czynność nakładania skóry powtarza się kilkukrotnie do pełnego wypełnienia pęknięcia. jeśli mamy chropowatą fakturę skóry i chcemy żeby wypełnienie też było chropowate (żeby nie odznaczało się od oryginału) to po wyrównaniu pęknięcia a jeszcze przed zaschnięciem płynnej skóry należy przycisnąć np szmatkę tak żeby faktura ze szmatki odcisnęła się na płynnej skórze. następnie czekamy aż wszystko zaschnie i przecieramy całość papierkiem ściernym 400 (tylko wtedy go używamy jeśli mamy gładką skórę - bez faktury a do płynnej skóry przyczepiły się jakiś syf). następnie malujemy skórę np renoskórem (czynność opisana wyżej u mnie w projekcie), na koniec czekamy aż wyschnie no i cieszymy się efektem (dodam że taka rekonstrukcja skóry na dwóch fotelach i kanapie to koszt w firmie od 1,5 do 2,5 tysiąca
a oto zdjęcia










jak ma się większe wytarcie (np w kubłach od wsiadania i wysiadania) tz wytartą farbę i powstała mechata skóra to też da się to naprawić.
czyści się powierzchnię tak jak wyżej opisałem. następnie wyciska większą zawartość płynnej skóry i równomiernie rozsmarowuje po całej zmechaconej powierzchni, jak wyschnie to czynność powtórz 3-4 razy potem ładnie przeszlifuj żeby powierzchnia była gładka i na koniec pomaluj. jak tak zrobisz to będziesz miał łącznie prawie milimetr tworzywa nałożonego na mechatą skórę a więc zanim to Ci się przetrze to myślę że spokojnie ze 2 lata będziesz mógł normalnie używać. może będzie to zdecydowanie dłużej nie mam pojęcia bo nie korzystałem z płynnej skóry przez tak długi czas ale jak chciałem nadmiar usunąć z fotela bo mi skapło i nie zauważyłem to powiem szczerze że nie dało się tego oderwać. płynna skóra "wgryzła" się w oryginalną powierzchnię dopiero skalpelem delikatnie ściąłem nadmiar i papierem ściernym wyrównałem a więc na tej podstawie mogę powiedzieć że jest to bardzo wytrzymały produkt.


pozdrawiam i życzę miłej lektury
 
 
Axwell 
C 220 od Brabusa


Pomógł: 78 razy
Dołączył: 07 Sie 2007
Posty: 3494
Skąd: 42-200
Wysłany: 21 Luty 2010, 10:11   

Dziekuję Kolego... Napewno sie przyda 8) 8)
_________________


 
 
puras 

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 15 Cze 2009
Posty: 159
Skąd: Z-DOLNY ŚLĄSK
Wysłany: 21 Luty 2010, 10:28   

Malowałem Renoskórem rączki na drzwiach , podłokietnik i gałkę zmianę biegów w s-klasie na popielaty kolor kupiłem 6 odcieni i namieszałem sobie identycznego koloru. Nie było śladu po naprawie a sama technologia bardzo prosta do wykonania. Można też malować tym buty torebki i kurtki itp.
_________________
był w202 jest e39...
 
 
-=RAFAL=- 

Dołączył: 14 Lut 2010
Posty: 15
Skąd: Piastów
Wysłany: 21 Luty 2010, 10:42   

można malować wszystko co jest z naturalnej skóry

od razu mówię że nie wsiąka i nie wiąże się renoskór ze skajem, ekologiczną skórą itp
sztuczna skóra malowana nie wysycha, cały czas się klei i świeci.
 
 
no3q 
medżajster


Dołączył: 19 Kwi 2009
Posty: 28
Skąd: Trójmiasto (małe :)
Wysłany: 2 Czerwiec 2010, 13:38   

bardzo fajny poradnik :) Chciałem odnowić mieszek bo mam przetarty ale chyba taniej będzie kupić nowy :)
_________________
C180, Esprit ATP-Tour 97' -- yeah :)
 
 
Jajcek 
Jajcek

Pomógł: 19 razy
Dołączył: 20 Lip 2009
Posty: 2114
Skąd: WWA Praga Polnoc B7
Wysłany: 3 Czerwiec 2010, 01:50   

poradnik spox - jak z reszta wcześniejszy odnośnie lakieru :)
ale ja mam pytanko
nie mam garażu i nie mam kompresora/pistoletu żeby cokolwiek pomalować
czy można ta farbę nałożyć w jakiś inny sposób (pisałeś coś o gąbce), a jeśli tak to w jaki sposób?
pozdrawiam
_________________
Zobacz moje EX C
http://www.w210.pl/viewtopic.php?t=13899
Moje Oczko w głowie
http://www.w210.pl/viewtopic.php?t=14827
Xenia
http://www.w210.pl/viewtopic.php?t=15403
AX - 300 ojro :-)
http://www.w210.pl/viewtopic.php?t=21051
 
 
 
koziknysa 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 131
Skąd: Nysa
Wysłany: 5 Marzec 2012, 14:37   

Odgrzeje trochę tego kotleta:) Panowie chce sobie pomalować tapicerkę, ale mam mały problem nie wiem czy mam skórę czy eko skórę ponieważ z vinu wynika że mam numer 205A, a w spisie nie ma takiego numeru, jest tylko 205 i oznacza skórę beżową. I chciałbym się dowiedzieć co oznacza to A??
_________________
W 202 96rok 2,5 TD
VIN: WDB2021281F504139
 
 
Tadeq 


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 27 Lip 2007
Posty: 958
Skąd: RYBNIK
Wysłany: 5 Marzec 2012, 16:07   

Masz skórę naturalną.
_________________
MB C180 '94 Esprit Manual /Sequent LPG/
WDB2020181AXXXXXX Moja EX Gwiazda
***SPRZEDAM CZĘŚCI***
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,139 sekundy. Zapytań do SQL: 11