Mercedes W202 Strona Główna Mercedes W202
Forum w202.pl Klasy C

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Proszę o cierpliwość . Forum musialo zostac przeniesione na inny serwer. Powoli usuwam błędy,

Poprzedni temat «» Następny temat
silnik wycieraczki reflektora - naprwa mechanizmu / silnika
Autor Wiadomość
rzuru222 
Bartek

Dołączył: 13 Sty 2010
Posty: 466
Skąd: Tarnowskie Góry
  Wysłany: 8 Grudzień 2011, 18:42   silnik wycieraczki reflektora - naprwa mechanizmu / silnika

Witam

Jak obiecałem podzielę się wiedzą nabytą kosztem własnego zdrowia.

Rozebrałem wczoraj ten nierozbieralny element jakim jest sam silniczek, nierozbieralny bo cieżko te draństwo otworzyć tak mocno jest zaciśnięty.
Po podaniu napięcia 12V kablami z akumulatora na kostke kabla silnika jak jeszcze był w obudowie dymił i ognił nieco. Wycieraczka pracowała skokami lub wcale.

Po rozebraniu okazało się że jedna ze szczotek nie była ustawiona osiowo, oraz sprężyna na której znajdowała się szczotka nie dociskała jej zbyt mocno do komutatora. Polecam tym którzy mają ochotę na dłubanine sprawdzenie tego w pierwszej kolejnosci jeżeli wyklucza się poprawnie działającą reszte mechanizmu. Przy okazji poprawiłem luty uzwojenia. Obecnie silnik zapierdziela aż miło i nie zatrzymuje się a już myślałem ze po nim, wczesniej po zatrzymaniu sie w polowie drogi mial problem ponownie ruszyc.

Myślę ze powyższa informacja na temat samego silnika jest zobrazowana wystarczająco dobrze. Jego konstrukcja jest prosta jak cep, po zdjęciu plastiku i wysunieciu jego ze szczotkami wszystko widac jak na dłoni, uwaga na podkładke u spodu wirnika. Sam silnik jest prawie identyczny jak ten poniżej, jedynie szczotki na spreżynkach maja o wiele prostszą konstrukcje i umieszczone są w plastikowej pokrywie


Żeby dostaćsie do bebechów zespołu należy odhaczyc zaciski do okoła obudowy silnika, a nastepnie wyjąc tylną osłone, naszym oczom ukazuje się:

Poniżej przedstawione zdjęcie ukazuje jak powinien być poprawnie ustawiony mechanizm
Silniczek Prawy- Położenie ZERO (wycieraczka leży pod reflektorem)
nic dodac nic ując tak jak widać

Warto zapamiętac, w innym wypadku można zmarnować trochę czasu.

Po wyjęciu metalowej płytki która to utrzymuje w odpowiednim miejscu poszczególne zębatki dostaniemy sie do samego silnika jak i wszystkich zębatek odpowiedzialnych za przeniesienie napędu na samą wycieraczke. Jezeli juz wyciągamy jakiekolwiek częsci nalezy zapamiętać ich połozenie (w przypadku gdy ramie wycieraczki zataczało poprawny łuk)



Aby wyjąc silnik (nr4) należy podważyc element nr 3 na zdjeciu (kulke) jest to stabilizacja osi silniczka, jest wcisnięta w plastikowe gniazdo, polecam mały haczyk i zdecydownym ruchem z wyczuciem podważyc tuz pomiedzy gniazdem a ślimacznicą, podważając przykryc otwartą obudowe szmatka lub ręką zeby nie szukac kulki po całym polu. Gdy kulka wyskoczy mozemy ją zdjąc z osi i następnie podważyc sam silnik tuz przy wyjsciu osi na slimacznice, silnik jest wsunięty w kontakty, wystarczy podwazyc zobydwu stron i wyjdzie bez problemu. Nie zgubic slimacznicy ktora jest nałożona na oś silniczka.

Element nr 1 to najważniejszy element zębaty, od jego ułozenia oraz duzej zębatki zależy ruch wycieraczki. Element nr 1 posiada u spodu "łopatke" tak jak namalowałem to na zdjęciu, odpowiada ona za wyłączanie silnika mikrowyłącznikiem, Jego prawidłowe położenie to jeden ząbek (jego łopatki) za mikrosłiczem ( ruch zębatki za kierunkiem wskazówek zegara). Jeżeli będzie dalej lub wczesniej wycieraczka będzie nam sie zatrzymywała na reflektorze, lub w ogóle nie bedzie sie poruszać. Poprawne jej polożenie jest zsynchronizowane z ruchem dużego koła zębatego i to ono własnie odpowiada za poprawną prace ramienia.

W razie czego pytac, mam nadzieje ze pomoże

Pozdrawiam
_________________
:mb: W202 2.5TD Elegance WDB2021281A652509
Wołga GAZ24 1979' na wesela lub podwozy do skarbówki:)
UKw202 220CDI 2021932F991108
 
 
 
orscik 
orest

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Lis 2012
Posty: 315
Skąd: Braniewo
Wysłany: 17 Grudzień 2012, 21:46   

http://www.w202.pl/viewtopic.php?t=18040

Myślę ,że mój temat też się przyda.
_________________
Mercedes 220 CDI Sedan.
VIN WDB2021331A734190
 
 
jjankiello 


Pomógł: 54 razy
Dołączył: 03 Cze 2007
Posty: 2939
Skąd: Szczecin, PL
Wysłany: 22 Grudzień 2012, 15:44   

Jak mniemam, opis dotyczy silniczka prawego... bo mowa jest o jednym mikrostyku/mikrowłączniku...

Lewy silnik ma wtyczkę 4-pinową. Jego 4. pin służy do załączania pompki spryskiwania reflektorów. Napięcie na nim pojawia się dzięki jeszcze jednej "łopatce" (trzymam się terminologii autora tematu) na elemencie nr 1, która załącza dodatkowy mikrostyk. Oba mikrostyki ustawione są jeden nad drugim, zaś obie łopatki przesunięte względem siebie...
Który mikrostyk jest który, nie pamiętam, ale można przyjąć, że ten głębiej/niżej w obudowie, analogicznie jak w prawym silniczku, odpowiada za zatrzymywanie wycieraczki, zaś ten wyżej, za włączanie pompki spryskiwacza...
_________________
Because people who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do. - S. Jobs
201122, Perlmuttgrau - EX
202188, Schwarz - EX
203216, Cubanitsilver - EX
203708, Tanzanitblau
212225, Obsidianschwartz
 
 
maciek20244 
Mck-Nsk

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Cze 2011
Posty: 146
Skąd: Nasielsk
Wysłany: 3 Maj 2013, 17:10   

Mam problem z ustawieniem położenia "0" wycieraczek reflektora. Zakupiłem wycieraczki i podłączam je na krótko. brązowy minus, siwo-biały plus, i czerwony od załączania jakby tez plus. Po pierwszym podłączeniu doginała cały czas bez czerwonego (nie rozłączał mikro włącznik) więc rozebrałem przestawiłem i jak jest dobrze to "0" nie jest tak jak powinno być U mnie "0" jest tak ze dziurka na bolec na największej zębatce, jest praktycznie na samej gorze, a nie z prawej strony (jak na fotce wyżej) przez co wycieraczka na reflektorze nie leży poziomo. Próbowałem to jakoś wyregulować ale ni huu huu. Napiszcie jak dokładnie powinien być zgrany bolec z łopatką i duże koło, albo coś jeszcze. Problem dotyczy prawego silniczka.

[ Dodano: 6 Maj 2013, 18:58 ]
Problem rozwiązany, w lewym silniczku duże koło było z literką "R", a w prawym "L", więc koła podmieniłem, zrobiłem próbę i wszystko jest pięknie jak jest R-R i L-L :lol:
_________________
Mercedes-Benz C230 Kompressor
VIN: WDB2020241F329794
 
 
 
struna 

Dołączył: 12 Wrz 2016
Posty: 4
Skąd: Wschowa
Wysłany: 14 Wrzesień 2016, 09:05   

Witam, są dostępne gdzieś zdjęcia z tej naprawy? Konkretnie chodzi mi o ustawienia zębatek względem siebie. Pozdrawiam
_________________
W202 C180T LPG ESPRIT 1999r automat
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,107 sekundy. Zapytań do SQL: 10