Mercedes W202 Strona Główna Mercedes W202
Forum w202.pl Klasy C

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Proszę o cierpliwość . Forum musialo zostac przeniesione na inny serwer. Powoli usuwam błędy,

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Pioterek
1 Grudzień 2012, 23:07
Budowa komputera pokładowego
Autor Wiadomość
ufo007 

Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 45
Skąd: Białystok
Wysłany: 27 Marzec 2007, 21:37   Budowa komputera pokładowego

Witam.
Od pewnego czasu nosze sie z zamiarem budowy koputera pokładowego do mojej :mb: opartej na mikrokontrolerze, gromadze odpowiednie dane, przegladam gotowe projekty. Będzie mial on za zadanie pokazać spalanie chwilowe i średnie (pokazywać kiedy jade ekonomicznie a kiedy nie), standardowo prędkość i obroty oraz przewidywać ilość kilometrów do przejechania na podstawie dostepnej ilości paliwa, mierzyć przyśpieszene od 0 do 100, przypominać o różnych rzeczach np wymiana oleju czy zapalaniu światel. Część merytoryczną programowania układu i cześć elektroniczną znam, gorzej z mechanika samochodowa. Aby komputer działał potrzebne są 2 sygnały 1) sygnał z wtryskiwaczy i 2) sygnał z impulsatora ze skrzyni biegów. Potrzebuje danych o układzie wtryskowym, jak zmienia sie sygnał z wtryskiwaczy a najwazniejsze to stała paliwa jaka odpowiada długości trwania czasu otwarcia wtryskiwaczy jezeli ktos ma dostep do fachowej literatury to bym prosil o pomoc. w dodatku skad wziąsc dokładnie sygnał prędkości. Powiem jeszcze ze calosc ma byc wyswietlana na wyświetlaczu lcd z podswietleniem, któy ma być umieszczony w możliwie widocznym miejscu. Komputerek ma miec mozliwosc pracy na benzynie i na gazie. W interniecie krąza projekty tego typu ale ze jestem studentem (Automatyka i mikroprocesory) wiec chce wszystko wykonać samemu
_________________
C180 z 94 classic, LPG Sekwencja OMVL Dream XXI n, żyć nie umierać :)
 
 
uve 


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 29 Cze 2006
Posty: 900
Skąd: wrocław
Wysłany: 27 Marzec 2007, 22:00   

No no abmitny projekt powodzenia :) A diesla dyskryminujesz?
_________________
C220 CDI, VIN: WDB2021331A842349
 
 
adrian.s 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 29 Gru 2005
Posty: 126
Skąd: Spoza PL
Wysłany: 27 Marzec 2007, 22:21   Re: Budowa komputera pokładowego

ufo007 napisał/a:
Witam.
Od pewnego czasu nosze sie z zamiarem budowy koputera pokładowego do mojej :mb: opartej na mikrokontrolerze


Witaj,

bardzo ciekawy pomysł. Z chęcią bym się czym podobnym również zajął, ale niestety aktualnie jest to niemożliwe. W każdym razie wydaje mi się że warto wykorzystać magistralę CAN. Nie wiem w jakich wersjach :mb: występuje, elektryk powiedział że u mnie jest. Po drugie, moim zdaniem dobrze było by umieścić wyniki na wyświetlaczu licznika od 208 a sterowanie przyciskami z klawiatury MF. Co sądzisz o możliwościach takiego rozwiązania? A może coś w rodzaju FPGA? Masz wówczas "normalny" język programowania, emulatory itd.

Informuj nas o postępach :D

Pozdrawiam!
Adrian S.
 
 
ufo007 

Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 45
Skąd: Białystok
Wysłany: 27 Marzec 2007, 22:31   

Diesla nie dyskryminuje ale musze doczytac poprostu o nich, nie wiem jak dzialaja tam wtryskiwacze jezeli na podobnej zasadzie jak benzynowki ( chodzi mi o czas owtarcia wtryskiwaczy) wiec nie bedzie zadnego problemu.
Co do magistrali can to za jej pomoca komputer silnika komunikuje sie z czujnikami np abs, temp, i wielu innych, i jest to bardzo rozbudowane i mysle ze szkoda zachodu kombinowanie w tym kierunku, chodz standardowe komputery pokladowe oczywiscie dzialaja za jej pomoca. A ja chce zrobic cos tanim kosztem i z mozliwoscia czestego wymontowywania w celu np wgrania nowego softu, wyswietlacz narazie numeryczny 2 linijkowy po 16 znakow kazda, za pare miesiecy mam zamiar przesciasc sie na jakis graficzny np od telefonu komorkowego. Co do fpga to mysle ze cenowo jest to nieoplacalne poza tym nie mamy tu za duzo sygnalow i operacji i poprostu fpga by sie nudzil :) . Oczywiscie jak projekt bedzie dzialal pokaze wszytkim moze nawet nagram filmik, jak ktos bedzie chetny pomoge zbudowac.
_________________
C180 z 94 classic, LPG Sekwencja OMVL Dream XXI n, żyć nie umierać :)
 
 
maromer 
C200 Sport 95r

Pomógł: 12 razy
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 444
Skąd: Pułtusk
Wysłany: 28 Marzec 2007, 07:43   

witam
a co myslicie o tym http://allegro.pl/item180...dego_auta_.html
czy będzie to działało poprwanie w :mb: ? W sumie to jest tanie ale czy dobre...??
pozdro
_________________
C200 Sport 95r LPG
 
 
 
ufo007 

Dołączył: 01 Wrz 2006
Posty: 45
Skąd: Białystok
Wysłany: 28 Marzec 2007, 16:24   

Ten projekt z allegro jest zblizony do tego co ja robie, ten sam mikrokontroler Atmega8, wyswietlacz lcd tez pewnie bedzie ten sam, tyle ze on dololozyl pare rzeczy które czynia jego projekt bardziej uniwersalny bo mamy tam jeszcze czujnik temp, przekazniki, inne rzeczy potrzebne np. do nauki programowania czy tak jak pisze autor budowy sterownika pieca itp,a do samego komputera samochodowe sa zbedne, wiec zamiast np tych 109 zl wyjdzie 40, ale wcale nie mowie ze jest zly sam sie zastanawialem czy nie kupic tego i miec spokoj ale mysle ze z wykonania wszystkiego samemu bedzie wieksza satysfakcja. To co jest tam na wyswietlaczu bedzie w miare podobne.
_________________
C180 z 94 classic, LPG Sekwencja OMVL Dream XXI n, żyć nie umierać :)
 
 
maromer 
C200 Sport 95r

Pomógł: 12 razy
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 444
Skąd: Pułtusk
Wysłany: 1 Kwiecień 2007, 12:22   

witam wszystkich
panowie potrebuję pomocy, dokładnie chodzi mi o schemat układu elektrycznego. Jesli nie cały schemat to przynajmniej potrzebuję informacji o gdzie znajduje sie czujnik prędkości lub jak się do niego podłaczyć który to kabel i o wtrysku( dokładnie chodzi mi o kabel z sygnałem). Z góry dziękuę za informacje
Pozdrawiam maromer
_________________
C200 Sport 95r LPG
 
 
 
toart 


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 06 Cze 2006
Posty: 260
Skąd: opole
Wysłany: 1 Kwiecień 2007, 14:50   

Program "Fota INFO-TECH" - schematy elektryczne do samochodów np z emula (3CD)
Pozdrawiam
_________________
C180 classic 4/97 (before FL)
 
 
 
maromer 
C200 Sport 95r

Pomógł: 12 razy
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 444
Skąd: Pułtusk
Wysłany: 2 Kwiecień 2007, 20:02   

witam
juz sobie poradziłem z impulsem z wtrysków, podłacze sie do instalacji gazowej, tylko teraz bardzo wielka prosba co z tym czujnikem prędkości? Skąd wziąśc ten sygnał? Podobno gdzieś w liczniku jest, i jeszcze znajomy mi mówił żeby poszukać tego czujnika w skrzyni biegów, wie ktoś cos o tym czujniku??
Pozdro
_________________
C200 Sport 95r LPG
 
 
 
sewan 
Oderint dum metuant

Pomógł: 35 razy
Dołączył: 10 Lip 2006
Posty: 900
Skąd: W-wa
Wysłany: 2 Kwiecień 2007, 21:01   

Sygnał prędkości powinien być w kostce od radia (czarno-zielony przewód, o ile pamiętam).
Sygnał można też wyprowadzić bezpośrednio z czujnika - ze skrzyni albo tylnego mostu, zależy gdzie ten czujnik jest.
_________________
Myślę, więc jeżdżę :mb:
 
 
maromer 
C200 Sport 95r

Pomógł: 12 razy
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 444
Skąd: Pułtusk
Wysłany: 2 Kwiecień 2007, 21:34   

ok dziekuję bardzo za szybką odpowiedz
pozdrawiam
_________________
C200 Sport 95r LPG
 
 
 
btx

Pomógł: 45 razy
Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 1736
Skąd: Looblyn
Wysłany: 3 Kwiecień 2007, 00:23   

w kostce od radia sygnal predkosci? chyba, ze to inteligentne radio, w miare szybkosci sie podglasnia np :)
 
 
sewan 
Oderint dum metuant

Pomógł: 35 razy
Dołączył: 10 Lip 2006
Posty: 900
Skąd: W-wa
Wysłany: 3 Kwiecień 2007, 09:13   

btx napisał/a:
w kostce od radia sygnal predkosci? chyba, ze to inteligentne radio, w miare szybkosci sie podglasnia np :)

Dokładnie tak, sygnał GAL w/g standardu DIN pin nr 1.
_________________
Myślę, więc jeżdżę :mb:
 
 
maromer 
C200 Sport 95r

Pomógł: 12 razy
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 444
Skąd: Pułtusk
Wysłany: 3 Kwiecień 2007, 18:49   

sewan napisał/a:
Sygnał prędkości powinien być w kostce od radia (czarno-zielony przewód, o ile pamiętam).
Sygnał można też wyprowadzić bezpośrednio z czujnika - ze skrzyni albo tylnego mostu, zależy gdzie ten czujnik jest.

witam
właśnie wyjąłem radio no i nie mam kabla o takich kolorach (czarno-zielonego), mam jedynie 2 kable wolne do niczego nie podłączone o kolorach pierwszy (biało_zielony), a drugi taki jakby różowo-zielony). Czy to moze byc któryś z tych kabli?
Pozdro
_________________
C200 Sport 95r LPG
 
 
 
btx

Pomógł: 45 razy
Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 1736
Skąd: Looblyn
Wysłany: 4 Kwiecień 2007, 03:57   

poszukaj schematow na diakom.ru tam jest ich duzo
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,066 sekundy. Zapytań do SQL: 6