Mercedes W202 Strona Główna Mercedes W202
Forum w202.pl Klasy C

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Proszę o cierpliwość . Forum musialo zostac przeniesione na inny serwer. Powoli usuwam błędy,

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Łukasz
8 Luty 2012, 18:05
Wymiana oleju w skrzyni tiptronic
Autor Wiadomość
uve 


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 29 Cze 2006
Posty: 900
Skąd: wrocław
Wysłany: 9 Listopad 2006, 00:07   Wymiana oleju w skrzyni tiptronic

Wymieniam w piatek olej w silniku i pomyslalem ze moze wymienilbym rowniez w skrzyni biegow przebieg 135 tys. Jaki olej nalezy lac do skrzyni tiptronic i ile litrow? Czy wymienia sie takze filtr?
_________________
C220 CDI, VIN: WDB2021331A842349
 
 
sewan 
Oderint dum metuant

Pomógł: 35 razy
Dołączył: 10 Lip 2006
Posty: 900
Skąd: W-wa
Wysłany: 9 Listopad 2006, 09:33   

Zrób to koniecznie w serwisie mercedesa.
Do tej skrzyni nie wolno lać innego oleju niż ściśle zalecanego przez MB. Zalanie innego oleju może skrzyni tylko zaszkodzić.
Do skrzyni z konwerterem wchodzi nieco ponad 7 litrów - filtr wymienia się naturalnie też.

Jednak, jeśli nie skarżysz się na jakieś specyficzne, nieprawidłowe objawy działania skrzyni, odpuść sobie wymianę oleju. Najwyżej zdejmij zaślepkę z rurki, gdzie normalnie jest bagnet, włóż ok 80 cm jakiegoś grubego, ale miękkiego drutu, i zobacz, czy olej nie śmierdzi spalenizną i czy ma klarowny kolor. Jeśli tak, to daj sobie spokój z wymianą.
_________________
Myślę, więc jeżdżę :mb:
 
 
Waldek 
Waldi

Dołączył: 09 Sie 2006
Posty: 12
Skąd: Pomorze
Wysłany: 9 Listopad 2006, 15:26   

Witam,
mam Mesia z taką skrzynią i przebiegiem 180 tys.Kiedy byłem ostatnio w serwisie to przy okazji sprawdzilem poziom oleju w skrzyni i okazało sie jest jest OK,jeśli chodzi o kolor oleju to nowy ma czerwony a mój stał sie zółty,ale bez żadnych oznak spalenia.Powiedzieli mi że nie musze wymieniać bo ten rocznik ( 2000) ma już zalany taki syntetyk którego prawie sie nie wymienia,sa oczywiscie moi koledzy na forum którzy powiedzą ze to głupota i trzeba wymianic co 60 tys.Ja powiem tak,dbam o swoje auto,ale traktuje je jako narzędzie a nie zabaweczke i wiem że czy wiecej sie przy nim majstruje tym wiecej kłopotu,mam w rodzinie także W 124 z przebiegiem 530 tys. bez zadnych napraw poza tymi eksploatacyjnymi i zycze nam wszystkim takich przebiegów.Pozdrawiam
 
 
uve 


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 29 Cze 2006
Posty: 900
Skąd: wrocław
Wysłany: 9 Listopad 2006, 16:21   

Dzieki wielkie za odpowiedz, powiedzcie mi jeszcze jak moge sprawdzic poziom tego oleju i jego stan (kolor, konsystecje). Jak sie do niego dostac gdzie jest ta zaslepka pod autem?
_________________
C220 CDI, VIN: WDB2021331A842349
 
 
sewan 
Oderint dum metuant

Pomógł: 35 razy
Dołączył: 10 Lip 2006
Posty: 900
Skąd: W-wa
Wysłany: 9 Listopad 2006, 16:26   

Waldek napisał/a:
jeśli chodzi o kolor oleju to nowy ma czerwony a mój stał sie zółty


Właśnie kolor nowego prawidłowego syntetycznego oleju to żółty, a nie czerwony!!!!
Jeśli ktoś w warsztacie twierdzi inaczej, to znaczy, że jest na najlepszej drodze do zepsucia nam skrzyni.

Co do wymiany oleju w skrzyni: olej należy wymienić po raz pierwszy po ok. 120-200 tys. km, potem wymieniać co 60 tys. km. Z jednym zastrzeżeniem - jeżeli nie ma problemów w pracy skrzyni, to lepiej nie wymieniać go pierwszy raz jak najdłużej. Po to jest syntetyczny, żeby się nie starzał. Nie ma więc potrzeby wymieniać go profilaktycznie.
_________________
Myślę, więc jeżdżę :mb:
 
 
Waldek 
Waldi

Dołączył: 09 Sie 2006
Posty: 12
Skąd: Pomorze
Wysłany: 9 Listopad 2006, 20:10   

Ostatnio widziałem jak mi facet w serwisie to sprawdzał. Wkładał on taki sztywny dosyc długi weżyk,po wyjeciu zaślepki która znajduje sie na koncu bloku silnika po lewej stronie,od strony kolektora. To własnie on mi powiedział o tym czerwonym oleju,ale po to jest forum aby wymienic sie doswiadczeniami i zawsze dowiedziec sie czegos nowego.Pozdrawiam
 
 
uve 


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 29 Cze 2006
Posty: 900
Skąd: wrocław
Wysłany: 20 Listopad 2006, 18:04   

A jest mozliwosc sprawdzenia poziomu oleju w skrzyni?
_________________
C220 CDI, VIN: WDB2021331A842349
 
 
DarekGA 
270000km

Pomógł: 22 razy
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 273
Skąd: 3miasto
Wysłany: 22 Styczeń 2008, 11:27   

Czy ktoś z szanownych forumowiczów zna dokładny typ płynu do skrzyni TipTronic? Zastanawiam się czy nie czas wymienić już bo na liczniku 275 tys km a nie wiem kiedy było coś w niej wymieniane.
_________________
C220 T CDI Esprit WDB2021931F979448
 
 
 
grz 

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 24 Paź 2006
Posty: 352
Skąd: Wrocław
Wysłany: 22 Styczeń 2008, 12:10   

sewan napisał/a:
Właśnie kolor nowego prawidłowego syntetycznego oleju to żółty, a nie czerwony!!!!

To jak jest z tymi kolorami? Bo z tego co wiem, to żółty jest olej lany w ASO. Ogólnie dostępne oleje do automatów są czerwone. Właściwościami nie powinny się różnić, jeżeli mają taką samą specyfikację. Ja mam skrzynię zalaną czerwonym Mobilem.
_________________
V8
__________________________________________
www.gryuliczne.com
 
 
DarekGA 
270000km

Pomógł: 22 razy
Dołączył: 14 Wrz 2007
Posty: 273
Skąd: 3miasto
Wysłany: 22 Styczeń 2008, 19:37   

Dzwoniłem dziś do ASO w Gdańsku i gość w serwisie podał mi numer oleju do TipTronica 0019892103 i powiedział żeby ten lać do tych skrzyń. Co do koloru to sprawdził i mówił mi, że jest to olej koloru czerwonego. Tak więc chyba wszystko jasne.
_________________
C220 T CDI Esprit WDB2021931F979448
 
 
 
Gerri 

Pomógł: 45 razy
Dołączył: 30 Mar 2006
Posty: 1255
Skąd: Limerick
Wysłany: 25 Styczeń 2008, 23:32   

sewan napisał/a:

Co do wymiany oleju w skrzyni: olej należy wymienić po raz pierwszy po ok. 120-200 tys. km, potem wymieniać co 60 tys. km. Z jednym zastrzeżeniem - jeżeli nie ma problemów w pracy skrzyni, to lepiej nie wymieniać go pierwszy raz jak najdłużej. Po to jest syntetyczny, żeby się nie starzał. Nie ma więc potrzeby wymieniać go profilaktycznie.


ZNOWU KTOŚ STARA SIĘ BYĆ MĄDRZEJSZY OD PRODUCENTA... :?

Nie ma określenia: "do tiptronika" - skrzynie sa podzielone bardzo szczegółowo według typów; i to nie jest koniec: określony typ może mieć inny olej do określonego numeru kolejnego, i inny powyżej. GATUNEK OLEJU DOBIERA SIĘ WEDŁUG PROGRAMU "WIS" POSŁUGUJĄC SIĘ KARTĄ DANYCH TECHNICZNYCH POJAZDU!!! To jest podstawą do określenia "arkusza dopuszczalności olejów wg firmy Mercedes" który zawiera WSZYSTKIE dostępne na rynku oleje dopuszczalne dla danej skrzyni mające homologację firmy Mercedes.

Również pomiar stanu oleju jest bardzo szczegółowo określony (zależnie od temperatury oleju w czasie pomiaru i konkretnego typu skrzyni)

A jak chcecie być mądrzejsi (lub słuchać forumowych "mądrali") - to Wasza sprawa.
Ryzykujecie tylko SWOJE kłopoty - bo za mądrości wypowiadane na forum nikt odpowiedzialności nie weźmie ... :twisted:
 
 
sewan 
Oderint dum metuant

Pomógł: 35 razy
Dołączył: 10 Lip 2006
Posty: 900
Skąd: W-wa
Wysłany: 26 Styczeń 2008, 09:46   

Gerri napisał/a:

Ryzykujecie tylko SWOJE kłopoty - bo za mądrości wypowiadane na forum nikt odpowiedzialności nie weźmie ... :twisted:


Ty też za swoje mądrości wypowiadane na forum nie bierzesz odpowiedzialności, guru?

Czasem trochę przeginasz. Jak się ma cytat z mojego posta do tego co napisałeś poniżej? Nijak.
_________________
Myślę, więc jeżdżę :mb:
 
 
hunti 
C 180 Esprit 96

Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 9
Skąd: Legionowo
Wysłany: 3 Luty 2008, 15:46   olej do manuala

Panowie a mam pytanie z podobnej beki:

różne słyszałem opinie chciałbym sprawdzić i ew dolać olej do swojej skrzynki biegów (MANUALNA) ale
1. nie wiem jak sprawdzić (gdzie ten cholerny korek) ktoś mi pisał że od strony kierowcy
2. jaki wlać olej....w sklepie twierdzą że MOBIL wg normy dextron 3 cholera wie jaki to jakiś ATF chyba 320...


a jak to już opanowałem, bo zrobiłem sobie sprzęt do napuszczania olei do przekładni przy okazji obsługi silników do łodzi....


więc moje pytania są 3

gdzie sie sprawdza poziom
jak sie sprawdza poziom
i jaki olej dolać
_________________
C 180 ESPRIT '96
WDB2020181A425843
 
 
 
Gerri 

Pomógł: 45 razy
Dołączył: 30 Mar 2006
Posty: 1255
Skąd: Limerick
Wysłany: 3 Luty 2008, 20:47   

Idź Kolego do wróżki - ona wie:
hunti napisał/a:
gdzie sie sprawdza poziom
jak sie sprawdza poziom
i jaki olej dolać

Bo ma szklaną kulę. Wróżka będzie wiedzieć dodatkowo JAKI MASZ TYP SKRZYNI.

Mercedes to nie jest maluch klepany przez dwadzieścia lat z jednym typem skrzyni biegów!
Czasami ten sam typ skrzyni wymaga innego oleju w zależności od kolejnego numeru produkcji!!

NIE WIEM, ILE RAZY MOŻNA TRĄBIĆ I BŁAGAĆ O PODAWANIE DOKŁADNIEJSZYCH DANYCH W ZAPYTANIU? :?
 
 
hunti 
C 180 Esprit 96

Dołączył: 28 Sty 2008
Posty: 9
Skąd: Legionowo
Wysłany: 4 Luty 2008, 20:27   

@ GERRI

byłem.wróżka mi powiedziała że mój nr skrzyni to 717416 07 070760 - tak wynika z VIN

z góry dziękuję i z pokorą przyjmuje reprymendę. nie wiedziałem że mercedes wypuszcza co tak krótki czas nowinki (unowocześnienia)
_________________
C 180 ESPRIT '96
WDB2020181A425843
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,139 sekundy. Zapytań do SQL: 10