Mercedes W202 Strona Główna Mercedes W202
Forum w202.pl Klasy C

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Proszę o cierpliwość . Forum musialo zostac przeniesione na inny serwer. Powoli usuwam błędy,

Poprzedni temat «» Następny temat
Sygnał prędkości skad wziąć??
Autor Wiadomość
svine 


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Sie 2009
Posty: 88
Skąd: Kołobrzeg
  Wysłany: 14 Lipiec 2010, 22:29   Sygnał prędkości skad wziąć??

Mam pytanko, skąd wsiąść sygnał prędkości - potrzebny mi do radia z nawigacją Becker BE4720 Traffic Pro...

Nie mówcie mi tylko ze jest w kostce - bo u mnie go nie ma, w miejscu GAL i (podejrzewam) biegu wstecznego jest... wtyczka :( Wtyczka oryginalna mercedesowska - coś inżynier niemiecki miał na myśli... Za panelem środkowym szukałem wtyczki - myślałem ze się rozpięła - ale nie ma :(



Może ma ktoś schemat PINow w liczniku? Tam na pewno któryś kabelek jest od predkosci...
_________________
W202 C220 Automat 150KM - Grecia
WDB2020221A019259

Becker BE7920 - Indianapolis
Przód: Hertz EV 165S + Hertz HT 18
Piec - Pioneer GM-X802
Tył: 2 x Infinity Reference 6002i + 2 x Infinity Woofer
Piec - Pioneer GM-X904
Ostatnio zmieniony przez MICHAL200 10 Wrzesień 2013, 17:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Tony J.

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 196
Skąd: Kutno
Wysłany: 23 Lipiec 2010, 18:49   

Szukaj przewodu zielonego z białym paskiem. Gdzieś jest rozeta tych przewodów ale nie pamiętam gdzie. Sygnał szybkości wychodzi ze sterownika ABS z pinu 5.
_________________
WDB2020281F204166 Gdzie cylindrów sześć tam trzeba dać jeść.
 
 
kas

Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 21
Skąd: polska
Wysłany: 24 Wrzesień 2010, 18:43   

Witam,
Nawiązując do GALI mam pewne pytanie... podłączyłem moje stare radio (tzn. Blaupunkt MP66 - nie pasuje do wnętrza:-( ), złącza pasowały bez problemów (bez przerabiania itp)., każdy kabel tam, gdzie powinien ale... nie działa GALA.

...To znaczy działa, ale nie tak, jak powinna;-). Podczas jazdy z głośników wydobywa się delikatny pisk, którego wysokość zmienia się wraz z prędkością jazdy (i standardowymi parametrami gali), natomiast głośność samej muzyki się nie zmienia.

Czy są różne 'typy' gali?

Gdy muzyka jest cicho - pisk jest irytujący (na początku myślałem, że to jakaś pompka), zanika po wyłączeniu radia, wciśnięciu MUTE czy też podgłośnieniu muzyki (muzyka go zagłusza). Chyba utnę ten kabel... a szkoda...

Czy ktoś spotkał się z takim problemem? Przeglądnąłem całe menu i config radia - nic nie znalazłem :x :(
 
 
Camel- 
Mercmag.pl


Pomógł: 212 razy
Dołączył: 30 Kwi 2006
Posty: 12480
Skąd: Poznań
Wysłany: 24 Wrzesień 2010, 21:11   

Bo widocznie pod pinem gdzie w radiu jest GALA w Mercedesie jest jakiś inny sygnał, może CAN-BUS? GALA wystepuje tylko w samochodach grupy VAG. Często radia mające Galę mają możliwość uruchomienia jej w samochodach nie posiadajacych jej. Np. w gniazdzie C złącza ISO jest wejscie sygnału prędkości ze sterownika ABS :idea:
_________________
http://mercmag.pl
C200 Sport, odbudowa: Classic, CLK, Sport T, Esprit T, Classic T, E240 Classic, CLK230 Ava, E280 Ava, Sport T V6, E320 Ava, Esprit, CLK MY04, CLK230, E280 Eleg., CLK MY06
 
 
svine 


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Sie 2009
Posty: 88
Skąd: Kołobrzeg
Wysłany: 24 Wrzesień 2010, 21:59   

kas napisał/a:
To znaczy działa, ale nie tak, jak powinna;-). Podczas jazdy z głośników wydobywa się delikatny pisk, którego wysokość zmienia się wraz z prędkością jazdy (i standardowymi parametrami gali), natomiast głośność samej muzyki się nie zmienia.


Moment chwila :)

Ten pisk w głośnikach (RACZEJ) nie ma nic wspólnego z sygnałem GAL...
To zakłócenia (najprawdopodobniej) z alternatora... Często tak jest jak szczotki się kończą...

Masz jakiś dodatkowy wzmacniacz?
Mi tak piszczało jak miałem jeszcze JVC KD-SH901 i wzmacniacz w bagażniku... Uwalona była masa na wyjściu RCA z radia do wzmacniacza...

Camel - powiedz mi dokładnie skąd wychodzi sygnał prędkości bo do tej pory przez brak GAL nie mam nawigacji w radyjku :(
_________________
W202 C220 Automat 150KM - Grecia
WDB2020221A019259

Becker BE7920 - Indianapolis
Przód: Hertz EV 165S + Hertz HT 18
Piec - Pioneer GM-X802
Tył: 2 x Infinity Reference 6002i + 2 x Infinity Woofer
Piec - Pioneer GM-X904
 
 
 
kas

Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 21
Skąd: polska
Wysłany: 25 Wrzesień 2010, 00:28   

Camel- napisał/a:
Bo widocznie pod pinem gdzie w radiu jest GALA w Mercedesie jest jakiś inny sygnał, może CAN-BUS? GALA wystepuje tylko w samochodach grupy VAG. Często radia mające Galę mają możliwość uruchomienia jej w samochodach nie posiadajacych jej. Np. w gniazdzie C złącza ISO jest wejscie sygnału prędkości ze sterownika ABS :idea:


Hmmm, podłączając radio pobieżnie porównałem oznaczenie kabli ze schematu dostępnego tu na w202.pl i na obudowie radia - wszystko się niby zgadzało, ale jutro sprawdzę jeszcze raz... i postaram się załapać kontekst całego wątku :mrgreen:

svine napisał/a:
Moment chwila

Nie pomyślałem o alternatorze... a jest jakiś "super sprytny sposób" aby potwierdzić Twoją teorię?

Mam fabryczną instalację, bez dodatkowego wzmacniacza, z oryginalnym subem itp (który i tak coś nawala - brzęczy nawet przy delikatnych basach - może coś tam wpadło;-), też jutro tam zajrzę.

Pomyślałem, że zasłonię ten jeden pin taśmą, bo szkoda mi ciąć kabel, i sprawdzę, czy pisk nadal będzie.

Ah, i przepraszam za pomyłkę, oczywiście chodziło o sygnał SCV a nie GAL(A) - jakoś zwyczajowo przyjęło mi się GALA na wszystko, co z założenia ma działać w ten sposób. Tu jest dość ciekawy wątek: LINK

"Przeprowadziliśmy z kolegą grzesiex16 ;-) pomiary tych sygnałów na kostce ISO radioodbiornika. Wygląda na to że w obydwu markach (VW i Opel) jest to sygnał prostokątny o równym wypełnieniu 50/50 i amplitudzie praktycznie równej napięciu zasilania (ok 13-14V). Można natomiast zauważyć nieznaczną różnicę w ich częstotliwości. Częstotliwość tą w przybliżeniu można by określić wzorami:
- dla VW f[Hz]=0,9*V[km/h]
- dla Opla f[Hz]=0,68*V[km/h]"


Z tego, co rozumiem VW to będzie GAL(a), a Opel to SCV, i to Opel będzie bliższy MB. Może ten pisk występuje poprzez różnicę pomiędzy tymi wartościami, tj odległość pomiędzy czerwoną a niebieską linią = pisk. Bo jak V=0, to nie piszczy.

 
 
svine 


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Sie 2009
Posty: 88
Skąd: Kołobrzeg
Wysłany: 25 Wrzesień 2010, 07:41   

kas napisał/a:
Nie pomyślałem o alternatorze... a jest jakiś "super sprytny sposób" aby potwierdzić Twoją teorię?


Aby potwierdzić moja teorię - włącz radio, nie włączając silnika :) Jak włączysz i nie będzie pisku to moja teoria ma potwierdzenie... :) I w tedy musisz szukać co jest źródłem zakłóceń... Najczęściej jest to alternator, ale nie koniecznie...
_________________
W202 C220 Automat 150KM - Grecia
WDB2020221A019259

Becker BE7920 - Indianapolis
Przód: Hertz EV 165S + Hertz HT 18
Piec - Pioneer GM-X802
Tył: 2 x Infinity Reference 6002i + 2 x Infinity Woofer
Piec - Pioneer GM-X904
 
 
 
kas

Dołączył: 09 Wrz 2010
Posty: 21
Skąd: polska
Wysłany: 25 Wrzesień 2010, 07:51   

svine napisał/a:
włącz radio, nie włączając silnika

No tak, ale piski są tylko wtedy, gdy samochód jedzie (gdy np. stoi na światłach - pisków brak). Przy prędkości 0-ok. 10km/h jeszcze nic nie słychać, dopiero powyżej 10km/h zaczyna wydobywać się z głośników:).

Na dodatek pisk jest bardzo regularny, wysokość dźwięku jest uzależniona od prędkości, nie ma tak że jednego dnia przy np. 60 jest jedno PIIII a drugiego inne PIIII (jak na moje ucho to brzmią tak samo, chyba że mam je krzywe;)).

Więc włączanie radia bez zapalania silnika nie pomoże :mrgreen: :?
 
 
svine 


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Sie 2009
Posty: 88
Skąd: Kołobrzeg
Wysłany: 25 Wrzesień 2010, 08:02   

To inaczej, jak stoisz i dodajesz gazu - piszczy??
_________________
W202 C220 Automat 150KM - Grecia
WDB2020221A019259

Becker BE7920 - Indianapolis
Przód: Hertz EV 165S + Hertz HT 18
Piec - Pioneer GM-X802
Tył: 2 x Infinity Reference 6002i + 2 x Infinity Woofer
Piec - Pioneer GM-X904
 
 
 
polofix 
polofix

Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Lis 2009
Posty: 2475
Skąd: Turek/Dobra
Wysłany: 7 Wrzesień 2013, 22:13   Re: Sygnał prędkości skad wziąść??

Mam pytanie tekie jak w temacie. Wiem który pin w radiu jest odpowiedzialny za sygnał prędkości, ale w kostce iso nie mam go wpiętego. Luźno latają u mnie dwa kable ;niebiesko-biały i zielono-biały. To będzie któryś z nich?
 
 
 
Javoreczek 
a teraz dizel


Pomógł: 144 razy
Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 2790
Skąd: Warszawa
Wysłany: 9 Wrzesień 2013, 09:57   

Zielono-biały to sygnał prędkości, niebiesko-biały to wyjscie sterowania anteną/wzmacniaczem.
_________________
W202 C250 Elegance '94
WDB2021251A111166

W202 C180 Esprit '93
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,174 sekundy. Zapytań do SQL: 10